SAGAMORE ATHLETIC CONFERENCE
SWIM PRELIMS
QUICK RECAP
County swimmers
advancing to
championship finals
17 - Crawfordsville
8 - Southmont
8 - North Montgomery
New record holder: Crawfordsville senior Missy Robinson (100 breaststroke, 1:05.18)
-- Swimming/diving finals set for 1:30 p.m. Saturday
Boys swimming
Thursday
Sagamore Athletic Conference
Preliminaries
At Crawfordsville HS
200
freestyle: 1:51.66 John Van **** TW: 2. 1:55.15 Alex Clauser S; 3.
1:57.73 J.D. Furr C; 4. 2:00.69 Cody Ford WB: 5. 2:02.01 Keith Ridge C;
6. 2:02.43 Mike Montgomery F: 7. 2:03.74 Garrett Goff L; 8. 2:04.69
Clayton Servies C.
Consolation: 9. 2:06.62 Jacob Shike L; 10.
2:08.79 Anthony Johnson S; 11. 2:09.39 Cody Philpott S; 12. 2:11.20
Dakota Michael NM; 13. 2:14.42 Cody Cook WB: 14. 2:15.63 Bryan Swift
NM; 15. 2:18.44 Stephen Andreanopoulos TW: 16. 2:18.66 Rob Faggetti WB.
200 IM: 2:05.98 Ben Baugh F; 2. 2:10.48 Jack Helton D; 3.
2:12.09 Mike Curts L; 4. 2:13.32 J.T. Montgomery F; 5. 2:15.38 Tyler
Huckstep S; 6. 2:16.05 Will Fairfield C: 7. 2:16.21 Kevin Amstutz NM;
8. 2:17.17 Edgar Torres F.
Consolation: 9. 2:18.72 Daniel
Freiburger D; 10. 2:21.05 Gabe Wolf C; 11. 2:22.00 Ryan Richmond C; 12.
2:22.16 Mitch French TW: 13. 2:22.73 Aaron Wheeler S; 14. 2:24.43 Josh
Reger L; 15. 2:25.50 Wade Miller NM; 16. 2:29.08 Garrett Gates NM.
50
freestyle: :22.67 Dakota Smoll C; 2. :23.39 Colten Erickson D; 3.
:23.83 Austin Lindley TW: 4. :24.10 Jason Hieston WB: 5. :24.28 Ian
Line S; 6. :24.47 Dustin Truax TW: 7. :24.64 Brandon Largent C; 8.
:24.70 Jacob Jarvis S.
Consolation: :25.09 Jacob Bohlander NM;
10. :25.20 Todd Mellish NM; 11. :25.30 Grant Callahan D; 12. :25.43
Brayden Kelly F: 13. (tie) :25.47 Nick Myers TW and James Graham L; 15.
:25.96 Austin Evans C; 16. :26.04 Corey Lewis S.
100
butterfly: :53.74 John Van **** TW; 2. :59.06 Aaron Wheeler S; 3.
:59.76 Cody Buchanan D; 4. 1:00.20 Cody Ford WB: 5. 1:00.61 Tony Sturm
C; 6. 1:00.76 Mike Montgomery F; 7. 1:00.82 Kevin Amstutz NM; 8.
1:01.54 Daniel Freiburger D.
Consolation: 9. 1:02.09 Joel Hobson
C; 10. 1:02.67 Garrett Gates NM; 11. 1:03.28 Mitch French TW: 12.
1:03.38 Patrick Herrmann L; 13. 1:05.48 Chris Sills C; 14. 1:06.34
Justin Armbruster S; 15. 1:09.46 Anthony Politz S; 16. 1:12.44 Cody
Boone WB.
100 freestyle: :49.94 Ben Baugh F; 2. :51.08 Dakota
Smoll C; 3. :52.39 Colten Erickson D; 4. :52.56 J.D. Furr C; 5. :53.21
Alex Clauser S; 6. :54.54 Austin Lindley TW: 7. :55.39 Dustin Truax TW;
8. :55.85 Jason Hieston WB.
Consolation: :56.60 Cody Philpott
S; 10. :57.15 James Graham L; 11. :57.51 Nick Myers TW; 12. :57.74
Austin Evans C; 13. :58.02 Dakota Michael NM; 14. :58.18 Anthony
Johnson S; 15. :58.99 Jacob Bohlander NM; 16. :59.44 Dylan Riley NM.
500
freestyle: 5:18.65 Mike Curts L; 2. 5:20.88 Ryan Smiley TW: 3. 5:26.87
Keith Ridge C; 4. 5:41.31 Clayton Servies C; 5. 5:48.33 Jacob Jarvis S;
6. 5:51.90 Brandon Renick F; 7. 5:56.03 Jacob Shike L; 8. 5:58.12 Nate
Wolfe L.
Consolation: 9. 6:01.12 Corey Lewis S; 10. 6:09.30
Luke Walker NM; 11. 6:09.72 Craig Corwin WB: 12. 6:12.10 Cody Cook WB;
13. 6:20.31 Jack Ehrlich C; 14. 6:24.31 Kyle McCormick S; 15. 6:28.10
Stephen Andreanopolous TW; 16. 6:29.19 Javier Vazquez F.
100
backstroke: :58.78 Cody Buchanan D; 2. :58.83 Kyle Dieruf C; 3. :59.78
Todd Mellish NM; 4. 1:00.56 Ryan Smiley TW; 5. 1:01.98 Tyler Huckstep
S; 6. 1:02.23 Joel Hobson C; 7. 1:06.13 Patrick Herrmann L; 8. 1:07.35
Brandon Renick F.
Consolation: 9. 1:08.07 Chris Fulton L; 10.
1:08.26 Justin Armbruster S; 11. 1:08.29 Nathan Hedrick S; 12. 1:09.63
Dylan Riley NM; 13. 1:09.69 Ryan Richmond C; 14. 1:11.20 Ryan Borders
WB; 15. 1:12.07 Javier Vazquez F; 16. 1:12.37 Luke Simmons TW.
100
breaststroke: 1:04.49 Ian Line S; 2. 1:05.60 Gabe Wolf C; 3. 1:06.21
Jack Helton D; 4. 1:08.96 Garrett Goff L; 5. 1:09.22 Grant Callahan D;
6. 1:09.56 Will Fairfield C; 7. 1:09.81 Edgar Torres F; 8. 1:09.82 Wade
Miller NM.
Consolation: 9. 1:10.98 J.T. Montgomery F; 10.
1:10.99 Brandon Largent C; 11. 1:12.48 Josh Reger L; 12. 1:13.17
Brayden Kelly F; 13. 1:14.50 Drew Olsen WB: 14. 1:14.70 Bryan Swift NM;
15. 1:15.94 Anthony Politz S; 16. 1:15.97 James Blaich S.
Girls swimming
Thursday
Sagamore Athletic Conference
Preliminaries
At Crawfordsville HS
200
freestyle: 2:00.91 Katie Griffith D; 2. 2:05.31 Victoria Fairfield C;
3. 2:08.63 Kailyn Stogsdill L; 4. 2:13.11 Abby Emmert WB; 5. 2:15.11
Holly Hunt C; 6. 2:15.49 Meghan McGee WB; 7. 2:17.78 Tonda Lee L; 8.
2:18.40 Emily Jarvis S.
Consolation: 9. 2:23.75 Jessika Zachary
S; 10. 2:26.32 Nikki Stiening F; 11. 2:26.85 Kailan Chidester D; 12.
2:26.94 Katie Mathison NM; 13. 2:28.94 Anna Redmaster NM; 14. 2:30.28
Breanna Craft TW; 15. 2:30.34 Sadie Henry WB; 16. 2:31.00 Alisha Keck
TW.
200 IM: 2:25.46 Rebecca Howland C; 2. 2:29.16 Hannah
Pierce F; 3. 2:31.27 Kelly Menzel C; 4. 2:33.39 Victoria Burkhart S; 5.
2:38.38 Sydney McCalley TW: 6. 2:42.26 Hannah Huffman D; 7. 2:44.43
Taylor Peycha L; 8. 2:45.96 Lauren Payne L.
Consolation: 9.
2:45.97 Lizzy Guinter C; 10. 2:47.13 Kelly Freiburger D; 11. 2:47.21
Bailey Seppel L; 12. 2:49.71 Aimee Bertalon D; 13. 2:50.95 Kayla
Hagemier TW: 14. 2:52.89 Rebecca Priebe NM; 15. 2:54.07 Erin Harper NM;
16. 2:56.33 Natalie Lowe WB.
50 freestyle: :25.11 Missy
Robinson C; 2. :25.80 Savannah Mitchell D; 3. :25.91 Blaire Kinslow WB;
4. :26.71 Mallory Howard L; 5. :26.90 Taylor Simpson NM; 6. :27.15
Kelsey Newcomer D; 7. :27.37 Ayla McCalley TW; 8. :28.03 Keshia Hurless
F.
Consolation: 9. :28.10 Alex Kutz L; 10. :28.21 Cassie
Parker S; 11. :28.32 Susan Ward S; 12. :28.37 Lakyn Riley NM; 13.
:28.53 Tori Gregory C; 14. :28.62 Maggie Spear F; 15. :28.71 Alli
Zimmerman WB; 16. :28.76 Jessica LeJeune NM.
100 butterfly:
1:03.04 Victoria Fairfield C; 2. 1:06.45 Kelly Menzel C; 3. 1:07.71
Tonda Lee L; 4. 1:08.63 Jana Amstutz NM; 5. 1:12.19 Alli Zimmerman WB:
6. 1:14.05 Cassie Parker S; 7. 1:14.28 Alexa Dorrell TW: 8. 1:14.65
Hannah Huffman D.
Consolation: 9. 1:16.50 McKenzie Wall L; 10.
1:18.60 Caitlin McDonald L; 11. 1:18.86 Hannah Stroup TW: 12. 1:19.47
Aimee Bertalon D; 13. 1:23.34 Ashley Torres F: 14. 1:23.54 Chelsea
Brindle WB: 15. 1:23.68 Ali Hegedus WB: 16. 1:23.84 Alyssa Hake TW.
100
freestyle: :57.05 Blaire Kinslow WB: 2. :58.44 Hannah Pierce F; 3.
:59.00 Mallory Howard L; 4. :59.13 Ayla McCalley TW: 5. :59.39 Taylor
Simpson NM: 6. 1:00.09 Kelsey Newcomer D; 7. 1:00.26 Haley Horner C; 8.
1:02.53 Keshia Hurless L.
Consolation: 9. 1:02.99 Alex Kutz L;
10. 1:03.55 Meghan McGee WB; 11. 1:03.64 Tori Gregory C; 12. 1:04.30
Susan Ward S; 13. 1:06.98 Nikki Stiening F: 14. 1:07.02 Malia McGovern
D; 15. 1:07.69 McKenzie Wall L; 16. 1:07.86 Mckenzie Kahl TW.
500
freestyle: 5:25.91 Katie Griffith D; 2. 5:38.90 Rebecca Howland C; 3.
5:49.39 Kailyn Stogsdill L; 4. 5:49.49 Shelby Conrad C; 5. 5:59.23 Abby
Emmert WB; 6. 6:09.75 Kelly Thompson NM; 7. 6:16.07 Emily Jarvis S; 8.
6:18.53 Nina Wornhoff L.
Consolation: 9. 6:39.96 Kailan
Chidester D; 10. 6:40.97 Morgan Clason D; 11. 6:43.09 Katie Mathison
NM; 12. 6:46.04 Becky Wornhoff L; 13. 6:51.77 Alisha Keck TW; 14.
6:52.26 Sadie Henry WB: 15. 6:58.99 Felicia Houze F; 16. 6:59.56 Anna
Redmaster NM.
100 backstroke: 1:04.53 Savannah Mitchell D; 2.
1:06.43 Shelby Conrad C; 3. 1:08.42 Holly Hunt C; 4. 1:09.16 Victoria
Burkhart S; 5. 1:11.08 Lakyn Riley NM; 6. 1:11.52 Bailey Seppel L; 7.
1:14.18 Kayla Hagemier TW: 8. 1:15.16 Lauren Payne L.
Consolation:
9. 1:15.77 Lizzy Guinter C; 10. 1:17.30 Brenna Salinas F; 11. 1:17.86
Kelly Freiburger D; 12. 1:18.35 Natalie Lowe WB: 13. 1:18.47 Caitlin
McDonald L; 14. 1:19.35 Jessika Zachary S; 15. 1:20.23 Rebecca Priebe
NM; 16. 1:21.31 Savannah Cloncs S.
100 breaststroke: 1:05.18*
Missy Robinson C; 2. 1:14.72 Haley Horner C; 3. 1:15.03 Jana Amstutz
NM; 4. 1:18.88 Sydney McCalley TW: 5. 1:20.80 Malia McGovern D; 6.
1:21.44 Jessica LeJeune NM; 7. 1:22.34 Nina Wornhoff L; 8. 1:22.56 Ali
Hegedus WB.
Consolation: 9. 1:23.24 Maggie Spear F; 10.
1:23.98 Taylor Peycha L; 11. 1:24.65 Ashley Torres F; 12. 1:25.43
Kelsey Bowman S; 13. 1:26.21 Breanna Craft TW: 14. 1:27.10 Clancy Wolf
C; 15. 1:27.22 Morgan Clason D; 16. 1:27.42 Jaclyn Heinz TW.
* = Sagamore Athletic Conference meet record